Anna Borowska

Wykład: Proste i efektywne algorytmy grafowe

25.10.2023, godz. 12:00 – 12:45, szkoła średnia

Graf G = (V – zbiór wierzchołków, E – zbiór krawędzi) to wyjątkowo praktyczna struktura matematyczna służąca do przedstawiania i badania relacji między obiektami. Z grafami zaprzyjaźniamy się już w przedszkolu, a z ich własności korzystamy w różnych dziedzinach życia (np. w transporcie publicznym, w telekomunikacji, w procesach produkcyjnych, w sieciach wodnych i ciepłowniczych, przy modelowaniu związków chemicznych itd.).

W trakcie wykładu pokażę jak graf jest widziany przez komputer oraz przedstawię kilka prostych i efektywnych algorytmów grafowych (np. przeglądanie grafu w głąb, sortowanie topologiczne, generowanie cyklu Eulera, silnie spójne składowe).
Celem wykładu, poza dobra zabawą, jest uświadomienie uczniom, że informatyka to nie tylko gry, Internet i komputery. Informatyka to dziedzina nauki, w której efektywnie rozwiązujemy różnego rodzaju problemy w celu wspomagania działań we wszystkich aspektach życia. Wykład ma też zadanie promocyjne. Spróbuję przekonać młodzież, że aby odnieść sukces, warto się trochę pouczyć.


Konkurs: Matematyczny test zespołowy

25.10.2023, godz. 13:00 – 13:45, kl. 7-8

Matematyczny test zespołowy to konkurs z zakresu matematyki. Uczestnicy zostaną podzieleni na czteroosobowe grupy i każda grupa zmierzy się z ultratrudnymi i superłatwymi pytaniami. Test ma na celu, poza dobrą zabawą, uświadomić uczniom, jakie działy matematyki muszą powtórzyć przed egzaminami. Poprawne odpowiedzi na wszystkie pytania ustalimy wspólnie. Zakres pytań zostanie dostosowany do poziomu grupy, która się zarejestruje.

&nbsp